MORITZ OSTRUSCHNJAK: TANZANWEISUNGEN (It won’t be like this forever)

taneční performance
13. 7. 2022
20:00
Studio alta | invalidovna > západní křídlo | zahrada

MORITZ OSTRUSCHNJAK: TANZANWEISUNGEN (It won’t be like this forever)

It won´t be like this forever – je nápis, s kterým choreograf Moritz Ostruschnjak obchází jeviště, zatímco tanečník Daniel Conant interpetuje lidový tanec.
TANZANWEISUNGEN (instrukce k tanci) je představení plné sebe reflexivních a ironických odkazů. Rozmanitý styl Ostruschnjaka umožňuje sólistovi snadné přechody mezi údernou rytmikou chodidel a breakdance pohyby, dostává se až k grand jeté a skoku přes švihadlo; společným jmenovatelem je zvuk, tlukot, tleskání, dýchání, skoky, odrazy, které plní prostor neustálým rytmem. Bez náznaku únavy se protagonista, natažený jako hodinový strojek, posunuje v neuvěřitelně rychlém a různorodém sledu pohybů – zaujímaje postoj odporu, zápasu, vítězství, stylizované mužnosti, kultury mládí, klasického baletu, tanečního umění a sportů. Je to absurdní série různorodých prvků, které se vzájemně překračují, ironizují a protiřečí si, aby ve spojení ač hravou formou vedly k naprostému zániku.

V rámci festivalu Nultý bod proběhne představení ve své venkovní podobě. 

trailer: https://vimeo.com/438363861

délka představení: 35 min.

„U mě je vždycky na prvním místě pocit, a pak ho teprve zkoumám a studuji ho.“

BIO Moritz Ostruschnjak
Ve své práci se Moritz Ostruschnjak neustále vrací k proměnám fyzické a společenské zkušenosti v dobách digitalizace a vizualizace. Jeho díla jsou plochy, které jsou tvořeny odkazy uplatňovanými mediální mašinérií 21. století. Jsou jejich motivem a zároveň archívem, čímž vytvářejí odraz společenských pochodů. Mezi specifické rysy jeho tvorby patří princip mashupu. 
Tento proslulý sprejer na graffiti scéně si našel zálibu v klasickém tanci skrze breakdance. Současný tanec studoval na mnichovské akademii Iwanson International School of Contemporary Dance a absolvoval u renomovaného francouzského choreografa Maurice Béjarta v Lausanne. Od roku 2013 pracuje jako choreograf na volné noze a dal vzniknout sólovému představení “Island of Only Oneland” a divadelním kusům jako “Text Neck”, “BOIDS”, “UNSTERN” and “AUTOPLAY”. Jeho dílo “YESTER:NOW” (2021) mělo premiéru na největším mnichovském koncertu filharmonie a v roce 2022 uvedl svůj poslední kus “TERMINAL BEACH”.

Jeho díla jsou hojně uváděna na evropských festivalech například “UNSTERN”, stejně tak jako jeho sólové představení TANZANWEISUNGEN, která byla vybrána pro TANZPLATTFORM DEUTSCHLAND 2020. Moritz Ostruschnjak je jedním z umělců prezentovaných na festivalu Aerowaves Twenty21 a v roce 2020 byl za své dílo oceněn cenou města Mnichova (The Promotion Award Dance of the City of Munich). V roce 2022 získal tříletý grant na rozvoj umění a kultury od Department of Arts and Culture of the City of Munich a tříleté dotace od the Fonds Darstellende Künste (Performing Arts Fund). Moritz Ostruschnjak je členem Tanztendenz München e.V. je podporován sítí Grand Luxe 2019/2020.

OBSAZENÍ
Choreografie: Moritz Ostruschnjak
Asistent choreografie: Daniela Bendini
Tanec: Daniel Conant
Divadelní poradce: Carmen Kovac
Světelný design: Benedikt Zehm

Kostýmy: Daniela Bendini, Moritz Ostruschnjak
Produkce: Antonia Leitgeb
PR: Simone Lutz

délka představení: 35 min.

(c) photo Wilfried_Höse

Představení bylo podpořeno NATIONALES PERFORMANCE NETZ.