V AKVÁRIU JSOU PTÁCI [FR] – výstava mechanických objektů Magali Rousseau

Studio ALTA - západní křídlo Invalidovny, event room - spodní chodba
13. 7. 2021
18:00 / BEZ REZERVACE
Studio ALTA - západní křídlo Invalidovny, event room - spodní chodba

V AKVÁRIU JSOU PTÁCI [FR] – výstava mechanických objektů Magali Rousseau

„There are birds in the aquarium“ aneb „V akváriu jsou ptáci“ je výstava mechanických objektů francouzské umělkyně Magali Rousseau.

Magali Rousseau

Magali je podomní obchodník s netradičními předměty.

Stavitelka a hybatelka mechanických a poetických objektů.  Magali Rousseau studovala na Umělecké škole v Štrasburku. Tam se vyučila v kovodělných, dřevozpracujích a klenotnických dílnách a v roce 2008 získala cenu Voecklin Awards and honors.

Ve svém ateliéru dává vzniknout objektům s páčkami, hřídelemi a motory, přičemž současně vyvíjí i soustavy, které fungují s použitím ohně, vody, vzduchu nebo oběhu. Je také scénografkou a pro divadlo vytváří různé mechanismy. V posledních deseti letech se podílela se na veškeré tvorbě Les Anges au Plafond a spolupracovala s La Machine in Nantes, Antigua y Barbuda v Barceloně, a Mal Pelo v Gironě. Její touha ukázat, čeho jsou její objekty schopné, jí přivedla až k Vám!

Bláznivé stroje, legrační, smutné, sladké, agresivní, odhodlané, bezmocné. Utíkají, chtějí se dostat pryč. Pokouší se odletět, ale neuspějí. Víří vzduch, snaží se vyletět vysoko, ale vždy ztroskotají. Neúnavně opakují tytéž gesta a snaží se nám říct svým vlastním způsobem svůj příběh.

Tyto objekty vytvářejí vlastní prostor, mají vlastní způsob vyprávění.
Vyzývají k naší citlivosti k bytostem a věcem, k naší schopnosti cítit, hrát, pochopit.

Sleduji mikro-pohyby.
Jemné, pravidelné a chaotické pohyby křehkých organismů.
Skrze pohyb zachycují jiný druh života.

„Často, když nemohu najít ta správná slova, vytvářím objekty, abych prolomila ticho“ říká Magali,“ zbožňuji pohyb, nehybnost mě nudí k smrti. Zajímá mě jazyk stojů jako způsob záznamu a pochopení žití. Vytvářím ocelové bytosti, které vstoupí do vaší fantazie“.

„Propasti mě současně uchvacují i děsí, bojím se příšer, které obývají hlubiny moří, protože ztělesňují ty, kteří dřímají uvnitř mě. Proto jsem vytvořila usmívající se velrybu a adoptovala červenou rybičku. A jednoho dne přistál na okraji akvária pták. To je mé divadlo klamů“.

Tyto ocelové bytosti jsou zrcadlem naší touhy, strachů, přeludů. Je na každém divákovi, aby v sobě probudil nevědomí a vdechl mu život pohybem pák a spínačů.

Výstava se uskuteční ve spolupráci se Studiem ALTA a Francouzským institutem v Praze.

Studio ALTA – západní křídlo Invalidovny, event room – spodní chodba

Otvírací doba výstavy:  

13.7. 18:00 – 21:00 vernisáž výstavy

14.7. – 25.7.  14:00 – 21:00 trvání výstavy

VSTUP ZDARMA 

Magali Rousseau přivezla současně do Prahy představení Vířím vzduch, které bude procházkou autorky a diváků v nekonečném vesmíru osídleném stroji – k vidění pouze 14.7. + 15.7. v 16:00, 17:30, 19:30 v Divadle X10