L’insolite Mécanique [FR]: Je brasse de l’air – Vířím vzduch

Divadlo X10
15. 7. 2021
17:30
Divadlo X10

L’insolite Mécanique [FR]: Je brasse de l’air – Vířím vzduch

V představení „Vířím vzduch“ francouzská umělkyně Magali Rousseau představuje poetické mechanismy – objekty, které vytvořila v posledních deseti letech. Všechny tyto ocelové bytosti jsou součástí stejného příběhu. Jejího vlastního příběhu, který divákům s jejich pomocí představí.

Představení je procházkou autorky a diváků v nekonečném vesmíru osídleném stroji, které střídavě vstupují do světla a ožívají. Všechny se s vynalézavostí sobě vlastní pokoušejí odletět, stejně jako ona. Její mechanismy jsou jemné, inteligentní, poetické a bravurně vytvořené. Obývají určitou oblast naší představivosti živenou našimi nadějemi i strachy. Každý tak může spatřit kousek svého světa nebo jen nahlédnout a nechat se udivovat jemnou poetikou.

Sleduji mikro-pohyby. Jemné, pravidelné a chaotické pohyby křehkých organismů. Toto je moje divadlo iluzí. Bláznivé stroje, legrační, smutné, sladké, agresivní, odhodlané, bezmocné. Utíkají, chtějí se dostat pryč. Pokouší se odletět, ale neuspějí. Víří vzduch, snaží se vyletět vysoko, ale vždy ztroskotají. Neúnavně opakují tytéž gesta a snaží se nám říct svým vlastním způsobem svůj příběh. Vyzývají k naší citlivosti k bytostem a věcem, k naší schopnosti cítit, hrát, pochopit.” říká autorka představení Magali Rouseau.

Společnost l’Insolite Mécanique byla založena v roce 2015 jako kreativní prostor na půli cesty mezi mechanizovaným divadlem, instalací plastik a představením.

Magali Rousseau studovala na Umělecké škole v Štrasburku. Tam se vyučila v kovodělných, dřevozpracujích a klenotnických dílnách a v roce 2008 získala cenu Voecklin Awards and honors.

Délka představení: 45 min

Pro diváky od 6 let.

Představení uvádíme v původním znění ve francouzštině.

Každý divák dostane brožuru s plánkem představení v českém jazyce a vysvětlením.

Uvádění představení v ČR je doplněno také výstavou dalších objektů z dílny Magali Rouseau, kterou můžete najít ve Studia ALTA – karlínské Invalidovně v období 13.7.-25.7.2021.

KAPACITA je pouze 25 osob na představení. Rezervujte si své místo přes Goout!

VSTUP ZDARMA

Koncepce, scénář, konstrukce a hraje: Magali Rousseau

Zvukový a světelný design: Julien Joubert

Režie: Camille Trouvé

Klarinet: Stéphane Diskus

Pohybová spolupráce: Marzia Gambardella

Pomocná režie: Yvan Corbineau

Technika: Sylvain Marguerat

Booking: Christelle Lechat