Helle Bach & Tomáš Janypka: Lonesome COWBOY

work in progress
13. 7. 2022
18:00
Studio Alta | Invalidovna > západní křídlo | event room

Helle Bach & Tomáš Janypka: Lonesome COWBOY

Lonesome COWBOY zkoumá mužské ikony a hrdiny v čase Me Too. Jak se mají? Žijí v nejlepší době a nebo jako Lucky Luke sami projíždějí divočinou, nepochopení a izolovaní?

Kovboj, hasič, námořník, pilot a další hrdinové jsou silně integrováni do myšlení a způsobu, jakým naše společnost a kultura definují maskulinitu. Tyto ikony podněcují naše představy jak o ostatních, tak o nás, bez ohledu na to, jakého jsme pohlaví. Vedou hnutí jako Me Too, antikolonialismu“ či důraz na genderovou diverzitu k radikálním změnám v mužské identitě?

S inscenací Lonesome Cowboy chceme prozkoumat, kam naše doba posouvá představy o maskulinitě a jak tyto změny nepřímo formují ženskou identitu.
V dobách zvratů, kdy se znovu definuje, co je a není přijatelné, právě tyto nové společenské normy zásadně formují naše jednání i mezilidské vztahy. 

Projekt vznikl díky setkání performera Tomáše Janypky a choreografky Helle Bach v průběhu práce na site-specific verzi inscenace Cirkus Loneliness pro festival NULTÝ BOD 2021 v Praze. Lonesome COWBOY vzniká v mezinárodní koprodukci dadadans a spolku ZDRUHESTRANY. Očekávaná premiéra je naplánovaná na srpen 2023.

TVŮRČÍ TÝM:

Koncept: Helle Bach a Tomáš Janypka

Choreografie: Helle Bach

Performer: Tomáš Janypka

Produkce: ZDRUHESTRANY & dadadans

Projekt podpořili: Studio Alta, Nultý Bod 2022

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna a hl. města Prahy.