zpět na program

Marta Ziółek (PL): MAKE YOURSELF

MAKE YOURSELF začíná tréninkem, povelem a formováním těla. 

Předmětem experimentu je skupina pěti performerů. Během představení na sebe berou jména Zrychlený, Kokoska, Na úrovni, Žhavá a Kráska. Marta Ziółek, Andělský prach, je zde v roli moderátorky a průvodce zážitkem. Ocitáme se někde mezi tělocvičnou, techno party a podnikovým chrámem uvědomění. 

MAKE YOURSELF je konstruována jako utopie, která používá vlastní styl, jazyk a sexualitu. Je to jakási cesta, jak přeměnit tělo na stroj. Monology jednotlivců se zde ztratí ve směsici skupinového tréninku a nácvik navození nevědomí sestává z technopárty, kundalini jógy, prvků latina a disca.

MAKE YOURSELF je o partičce, která se promění v hudbu Lutto Lenta.


PREMIERE – 20, 21, 22 May 2016 in Komuna// Warszawa

Concept & choreography:Marta Ziółek

Creation & performance:

Agnieszka Kryst// Beauty

Ramona Nagabczyńska// Coco

Robert Wasiewicz// Glow

Paweł Sakowicz// High Speed

Katarzyna Sikora// Lordi

Marta Ziółek// Angel Dust

Singer:Maria Magdalena Kozłowska

Dramaturgy:Anka Herbut [IP]

Music:Lubomir Grzelak [Lutto Lento]

Set design & visualisation:Dominika Olszowy

Photos:Witek Orski, Dawid Grzelak

Video and graphic design:Krzysztof Bagiński

Costumes:Marta Ziółek

Production:Komuna// Warszawa, producation assistant: Zuzanna Prusińska

MAKE YOURSELF was created as a part of a series of "The Real Utopias" - the final part of the project "The Future." by Komuna//Warszawa.

The production has been presented as a part of the “Choreographic Territories – new paths of the avant-garde” project, held in collaboration between the Institute of Music and Dance, Hellerau European Centre for the Arts, East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk and Lublin Dance Theatre.
The project is held by the Adam Mickiewicz Institute as part of POLSKA 100, the international cultural programme accompanying the centenary of Poland regaining independence. Co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland as part of the multi-annual programme NIEPODLEGŁA 2017–2022.