zpět na program

Soňa Ferienčíková, Mária Júdová, Alexandra Timpau: EVERYWHEN

Everywhen krouží kolem dvojí roviny života – osobní a politické. Staví do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobního života a realitu společenského zapojení jedince, která může často být zlověstná, nenávistná a pomstychtivá. Jak prezentujeme své politické postoje svým nejbližším?


Mezinárodní kolektiv uvádí autorskou hudbu, pohyb a originální 3D animace v intermediální performanci o neustálé rotaci dějin. Everywhen krouží kolem dvojí roviny života – osobní a politické. Staví do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobního života a realitu společenského zapojení jedince, která může často být zlověstná, nenávistná a pomstychtivá. Jak prezentujeme své politické postoje svým nejbližším?

Žena jako milující matka, která propaguje vraždění a otroctví; milující pár zapojený do propagandy zvrácené ideologie; děti, které jakoby v zápalu hry hajlují. Záběry, na nichž není něco v pořádku. Obrazy běžných rodin, matek a otců se svými dětmi, malých skupin navzájem si blízkých lidí tváří v tvář hrozícímu opakování historie. 

Naše vzpomínky se často vynořují, upravují, přikrášlují nebo dokonce samovolně mažou. Vynecháváním některých událostí a přepisováním historie se ovšem buduje bariéra v komunikaci mezi nastupující generací a staršími lidmi, což je nejpříhodnější základ pro opakování určité části historie. Je vůbec možné zabránit takovému opakování, jestliže je nám určitá ideologie vepsána do těla téměř jako DNA? A jak těžké je být kritickým k vlastnímu světonázoru, zvlášť když je vytvořen vašimi nejbližšími? Intimní situace v děsivě 

povědomém kontextu.


KREDITY:


Tanec, koncept: Soňa Ferienčíková 

Vizuál, koncept: Mária Júdová 

Hudba, koncept: Alexandra Timpau 

Světelný dizajn, technická spolupráce: Ints Plavnieks 

Pohybová spolupráce: Martina Hajdyla Lacová

Technická podpora: Andrej Boleslavský, Constantine Nisidis, Sara Pinheiro, Matěj Šenkyřík

Kostýmní spolupráce: Daniela Danielis

Produkce: GAFFA o.z. a BOD.Y o.z.

Koproducent: Motus, z.s., produkce divadla Alfred ve dvoře

Podpořili: Z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia

Rezidence: Štúdio12, Stanica Žilina - Záriečie


Poděkování: Lunchmeat studio, Institut intermédií, produkce divadla Alfred ve dvoře, Foliovision, Boris Adamčík, Michal Freriks, Marek Godovič, Zuzana Hájková, Honza Noháč, Ján Ptačin, Michal Šimečka 


Česká premiéra: Alfred ve dvoře, Praha, 12.02.2018

Slovenská premiéra: Štúdio 12, Bratislava, 20.04.2018


Trailer: 

https://vimeo.com/259204752