zpět na program

Tantehorse: Sabine Seume a Miřenka Čechová – Momentum (zahájení)

O PŘEDSTAVENÍ 

25 hodinový site-specific maraton rozkládající čas

Co všechno bychom stačili prožít, kdybychom dokázali překonat ubíhající čas? Před zraky procházejících návštěvníků zakusí performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání.

„Často nestačíme životní události skutečně prožívat, míjejí nás jako krajina, kterou pozorujeme z okna pádícího vlaku. Říkáme si, kdyby můj den měl 48 hodin, to bych stihla věcí! A přitom někdy se stačí jen zastavit, nadechnout a rozhlédnout se kolem sebe, aby člověk zjistil, že nepotřebuje všechno stihnout. A že smysl, který už tak dlouho hledá, je ve skutečnosti uvnitř jeho samého,“ vysvětluje Miřenka Čechová.

Obě, v rolích performerek, stráví 25hodin non stop zpomalenou fyzickou akcí uprostřed průhledné krychle umístěné ve veřejně přístupném prostoru zahrady Werichovy vily. Vystaveny na odiv, stejně jako neživá umělecká díla, budou před zraky procházejících návštěvníků zakoušet maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání. Jejich překážkou je čas, který zpomalují až na samou mez únosnosti a podřizují veškeré fyzické úkony této výzvě. Přirozená potřeba být aktivní je potlačena a stav bytí se připodobňuje stavu koncentrované meditace. Čas se rozkládá, zpomaluje, někdy téměř stojí, tělo je ve výjimečném svalovém tonusu, vnímání se deformuje, paměť zachytává odlišné informace.

Kdokoli během dne je může, ale i nemusí sledovat. V noci se oko voyera přesouvá do kamery a jejich noční existence bude live streamována přes internet.

PREMIÉRA: 22.6. od 16:00 non-stop do 23.6. 22:00 na Piazzete Národního divadla (Nám. Václava Havla, Národní divadlo).

Nultý bod: 22.7. od 17:00 do 23.7. 18:00 v zahradě Werichovy vily. 

Koncept a performance: Miřenka Čechová and Sabine Seume

Light design a technická podpora: David Prokopič

Zvuk, hudba: Matouš Hekela

Produkce: Jakub Urban a Judita Hoffmanová

Projekt vzniká v koprodukci s Národním divadlem a Mezinárodním festivalem Nultý bod a za podpory Ministerstva kultury ČR, hlavního města Prahy a Česko-německého fondu budoucnosti. 

Za možnost realizace v prostorách Werichovy vily děkujeme Museu Kampa - Nadaci Jana a Medy Mládkových